ortopedie

Ortopedie

Obecná ortopedie

Ortopedie se zabývá chorobami pohybového aparátu dětí i dospělých. Složitá je v tom, že přestože bolestmi pohybového aparátu trpí během svého života asi 80% lidí, příčina v samotném pohybovém ústrojí je pouze u 20% z nich! Navíc si můžeme tyto potíže rozdělit na „poškození“ určité části těla (zlomeniny, nádory a další změny struktur tkání) a na stavy, kdy je tělo „špatně seřízeno“. Pro tyto stavy používáme odborný termín funkční porucha. Pacienti cítí obtíže, ale diagnostické metody, s úspěchem používané k odhalení „poškozených“ míst (RTG, ultrazvuk, magnetická rezonance), nic neukáží a musí se přejít k myoskeletální a reflexní diagnostice a ke spolupráci s dalšími medicinskými obory, rehabilitací, neurologií, endokrinologií a dalšími.

Problémem, který s ortopedií také souvisí, je nesprávné a nadměrné užívání léků proti bolesti. Od roku 1990 se v evropských zemích jejich spotřeba zvýšila 15× (prof. Kress), ale na zdravotním stavu pacientů se to pozitivně neprojevilo. Proto je tak důležité hledat příčinu bolesti a cílenou léčbou zbavit pacienta nejen bolesti, ale i závislosti na analgetikách.

Operační léčba

Spektrum operací sahá od umělých kloubů (endoprotéz) kyčlí a kolen přes artroskopie kolenních, hlezenných a loketních kloubů až po operace deformit nohou a prstů.
Pacienti ambulance, kteří potřebují operační léčbu, jsou operováni MUDr. Mitlenerem na Klinice dr. Pírka nebo na Ortopedickém oddělení Klaudiánovy nemocnice.

Myoskeletální medicina

Myoskeletální medicina se zabývá funkčními poruchami pohybového ústrojí. Snaží se nejprve poznat klinický zdroj bolesti a s tím spojené reflexní změny na všech úrovních pohybové i nervové soustavy. Po určení funkční poruchy a stanovení diagnosy následuje cílená myoskeletální terapie včetně rehabilitace.
V české republice vznikla škola myoskeletální mediciny, které se dostalo mezinárodního uznání a je označována jako Pražská škola. Vznikla spoluprací vynikajících lékařů, profesorů O. Starého, V. Jandy, J. Jirouta, K. Lewita, V. Vojty, F. Véleho.

Počítačová kinesiologie

Počítačová kinesiologie je výsledkem spolupráce lékařů a fyzioterapeutů s matematiky a inženýry. Vyšetřením pohybové soustavy lékařem a následným zpracováním získaných dat počítačovým programem získáme nejen jedinečný pohled na funkci celého pohybového aparátu a diagnostiku funkčních poruch, ale i návrh terapie. Počítačová kinesiologie je vhodná nejen pro pacienty s bolestmi kloubů, zad, meziobratlových plotének, poúrazových stavů, ale pro každého, kdo chce pečovat o své zdraví a zlepšit svoji kondici.

Podiatrie

Podiatrie je vědou zabývající se studiem nohy, její anatomií, fyziologií a patofyziologií, též správnou léčbou a ošetřením zdravých i nemocných nohou. Zabývá se problémy kloubů i kostí, kožními problémy včetně nehtů i problémy prokrvení končetin. Dále funkčním vlivem nohou na ostatní pohybový aparát při udržování vzpřímené polohy těla při chůzi i běhu. Podiatrie je přemostěním řady medicinských oborů.

Boty Finn Comfort

Běžné konfekční boty se vyrábějí podle průměrného tvaru zdravé nohy tak, aby je bylo možno v obchodě vybírat podle jediného rozměru, délky boty. Nebere se v úvahu šířka nohy a další rozměry.
Německá firma Finn Comfort vyrábí boty, rozměrově odpovídající přirozenému tvaru nohy včetně menších deformit. Lze u nich také vyjmout celou stélku a nahradit ji individuálně zhotovenou vložkou na míru.
V naší ambulanci Vám vyšetříme nohy, určíme příčinu obtíží, navrhneme speciální stélky (vložky) a kvalitní boty si vyberete v katalogu.